Powinniśmy zadbać o lepsze nawodnienie organizmu, pijmy więcej, zróbmy sobie herbatę z miodem, malinami. Maliny działają napotnie a miód łagodzi ból gardła. Pijmy wodę z cytryną, aby dostarczyć organizmowi witaminę C, która działa uodparniająco na nasz organizm. Następnym sprawdzonym sposobem jest mleko z dodatkiem miodu i masła, ta mikstura doskonale nas rozgrzeje, nawilży gardło i złagodzi kaszel. Z kolei mleko z czosnkiem to świetny sposób na udrożnienie dróg oddechowych.
Olejki eteryczny otaczają nas w naszej codzienności, choć nie koniecznie zdajemy sobie z tego sprawę, że tak jest. Wykorzystywanie ekstraktów roślinnych było już znane nawet starożytnym Egipcjanom. Zatem i my możemy korzystać z mocy uzdrawiających zapachów.
Sosnowy- działa antyseptycznie i rozgrzewająco, udrażnia nos i zatoki oraz rozrzedza wydzielinę,
Eukaliptusowy- działa antyseptycznie i przeciwbólowo, łagodzi objawy przeziębienia oraz pobudza mechanizmy obronne organizmu,
Lawendowy- działa antyseptycznie, przeciwbólowo oraz przeciwzapalnie, reguluje emocje
Drzewo herbaciane- najsilniejszy antyseptyczny olejek, działa przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo oraz przeciwgrzybiczo. Łagodzi katar i ból gardła.
Rozmarynowy- działa wzmacniająco, antyoksydacyjnie i przeciwbólowo, łagodzi infekcje i stymuluje układ odpornościowy,
Goździkowy- działa odkażająco i rozgrzewająco.
Metod jest kilka, możemy dodawać olejki do kąpieli (2-3 krople), lub też zastosować olejki w kominku zapachowym, specjalnym dyfuzorze, nawilżaczu powietrza lub też wykonać tradycyjną inhalacje (do miski z gorącą wodą dodać kilka kropli olejku, następnie nakryć głowę ręcznikiem i przez kilka minut wdychać parę). Możemy również wykonać samodzielnie maść rozgrzewającą wykorzystując na przykład olej kokosowy i olejki eteryczne po czym przed pójściem spać nasmarować plecy i klatkę piersiową. Maść doskonale nas rozgrzeje oraz ułatwi oddychanie.
Należy pamiętać ich olejki eteryczne są mocno skoncentrowane i należy je stosować w rozcieńczonej postaci (rozcieńczać z wodą lub olejem kosmetycznym). Nie stosujemy olejków wewnętrznie, czyli nie pijemy ich.
Podczas infekcji należy pamiętać o odpoczynku i większej ilości snu. Nasz organizm potrzebuje siły do walki z infekcją i czasu na regenerację.
Niekiedy domowe sposoby nie są wystarczające i jeśli nie czujemy się lepiej w ciągu 2-3 dni to należy udać się do lekarza.